Video

Dariusz Borowski

5 błędów początkujących twórców wideo

5 błędów początkujących twórców wideo. Jak ich uniknąć i sprawić, by biznesowe wideo wyglądało profesjonalnie?

Codziennie do sieci trafiają miliony nowych nagrań wideo. Wiele z tych filmów to produkcje biznesowe. Jak sprawić, by postawiony przed tak dużym wyborem widz obejrzał w całości właśnie Twoje nagranie? W staraniach o uwagę odbiorcy nie chodzi jedynie o treść, jaka znajdzie się w wideo. W przypadku biznesowych nagrań bardziej niż gdziekolwiek indziej liczy się sposób, w jaki ją podasz. Profesjonalne wideo biznesowe wyróżnia się na tle innych wysoką jakością produkcji. Aby ją osiągnąć, wcale nie potrzebujesz drogiego sprzętu. Wystarczy, że unikniesz kilku popularnych błędów, które popełniają początkujący twórcy. I które rzutują na profesjonalny wygląd wideo. Jakie to błędy? Sprawdźmy.

5 błędów wideo

1. Słabej jakości dźwięk

Wielu twórców wideo jest tu zgodnych: widz wybaczy twórcy gorszą jakość obrazu, ale niskiej jakości audio – już nie. Wszelkie szumy, trzaski i zniekształcenia dźwięku utrudniają odbiór wideo i sprawiają, że oglądający szybko wyłącza je z irytacją.

Dlatego właśnie to wcale nie ostry jak brzytwa obraz, a bardzo dobry dźwięk sprawia, że wideo prezentuje się profesjonalnie. Jest to szczególnie ważne w przypadku filmów zawierających tekst mówiony. Takich jak wypowiedzi ekspertów, wywiady czy video explainery.

Podstawą przy produkcji wideo jest wybór dobrego zewnętrznego mikrofonu. To on zapewni nagraniu wyraźny, czysty dźwięk. Nie musisz od razu inwestować w sprzęt z najwyższej półki. Na początek świetnie sprawdzi się nawet najprostszy mikrofon krawatowy.

2. Niedoświetlony lub źle oświetlony kadr

Odpowiednie oświetlenie miejsca, w którym nagrywasz, mocno wpływa na efekt, który chcesz osiągnąć. Nieprawidłowo doświetlone wideo już na pierwszy rzut oka wygląda na amatorską produkcję. Nawet jeśli jest wykonane najlepszym sprzętem na rynku.

Podstawową zasadą przy pracy nad oświetleniem nagrania jest korzystanie z naturalnego światła zawsze wtedy, gdy to możliwe. Ponieważ to właśnie słońce jest najlepszym źródłem światła dla materiału wideo. Szczególnie rano i wieczorem. To wtedy światło jest łagodniejsze i lekko rozproszone. Z kolei słoneczne południe to najmniej sprzyjający moment na to, by nakręcić wideo z wykorzystaniem naturalnego oświetlenia. Południowe słońce rzuca ostre światło na postacie i obiekty. I tworzy mocne, głębokie cienie. Chcesz skorzystać z naturalnego światła w południe? Lepiej zrób to w pochmurny dzień – chmury rozpraszają ostre promienie słońca.

Alternatywą dla światła naturalnego jest oświetlenie sztuczne. Na przykład z zastosowaniem dużych, dobrze zlokalizowanych lamp. Gdy poszukujesz optymalnego ustawienia źródeł światła dla biznesowego wideo, unikaj tworzenia zbyt dużej ilości cieni na twarzach filmowanych postaci. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie co najmniej dwóch źródeł światła. W ten sposób uzyskasz równomierne oświetlenie planu.

Różnica między kantrastowym a miękkim oświetleniem (źródło: slrlounge.com)

3. Rozpraszające widza tło

Przypadkowe przedmioty, nieuporządkowana przestrzeń, wielokolorowe kształty przyciągające wzrok — nieprzemyślane tło nagrania sprawia, że gotowy materiał wygląda mało profesjonalnie. A odbiorcy rozpraszają się tym, co widzą w tle nagrania. Zamiast skupić uwagę na treści i na osobie występującej przed kamerą.

Jak sprawić, by wideo prezentowało się fachowo i było przyjemne dla oka? Zwróć uwagę na to, jak wygląda drugi i trzeci plan nagrania. Uniwersalnym i zawsze działającym rozwiązaniem jest zastosowanie jednolitego, jednokolorowego tła. Może nim być zwykła ściana lub duży arkusz papieru bądź innego materiału rozpiętego za plecami osoby wypowiadającej się do kamery.

Jeśli uznajesz jednolitą scenerię za zbyt zachowawcze rozwiązanie, eksperymentuj. Wnętrze biura czy inna profesjonalna przestrzeń również zdadzą egzamin. O ile są pozbawione wizualnych rozpraszaczy.

Przykład jednolitego tła z oświetleniem

5. Trzęsący się obraz

Roztrzęsiony obraz odbiera profesjonalizm nawet najbardziej pomysłowemu nagraniu. Filmowanie „z ręki” jednoznacznie kojarzy się większości widzów z amatorskim wideo. A dodatkowo bardzo utrudnia odbiór materiału.

Podczas nagrywania jednym z Twoich priorytetów powinna być jak najlepsza stabilizacja kamery lub telefonu. Właśnie dlatego odradzam Ci trzymanie sprzętu do nagrywania w ręku. Znacznie lepszym wyjściem jest umieszczenie go na tripodzie, standardowym statywie lub na jakiejkolwiek stabilnej i równej powierzchni.

5. Chaotyczny montaż lub jego brak

Początkujący twórcy wideo często ulegają pokusie testowania w swoich pierwszych materiałach wszystkich możliwości programów do montażu. Wyszukane przejścia między scenami, nagromadzenie w filmie różnych efektów czy przypadkowo zestawione ze sobą fragmenty nagranego materiału – to wszystko sprawia, że efekt końcowy prezentuje się amatorsko i niezachęcająco.

Zadbaj o jak najprostszy montaż nagrania. Ogranicz ozdobniki i efektowne przejścia. Zasiadając do montażu, pamiętaj o celu i głównym komunikacie, który chcesz przekazać. I to na nich skup się w pierwszej kolejności. Skoncentruj się na tym, by zarówno forma, jak i treść końcowego materiału były jasne i czytelne dla oglądających.

Podczas montażu nie zapomnij także dopasować długość wideo do wymagań platformy, na której je opublikujesz. Skondensuj je i wydestyluj to, co najważniejsze. Okrój materiał z nieprzydatnych fragmentów. Takich jak momenty przedłużającej się ciszy czy sceny, w których nic się nie dzieje.

Podsumowanie

Od źle zrealizowanego dźwięku, przez nieumiejętnie dobrane oświetlenie, aż po nieprzemyślany montaż. Na drodze ku realizacji profesjonalnego wideo czai się wiele pułapek. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z biznesowymi nagraniami, rozpocznij od pracy nad 5 wskazanymi w artykule elementami. Niech Twoimi priorytetami staną się: najlepszy dźwięk, oświetlenie, tło, praca kamery i montaż. Zamień te składniki w swoją checklistę priorytetów do odhaczenia przy każdej produkcji wideo. A szybciej osiągniesz profesjonalną biegłość w tworzeniu filmów.

Polecane artykuły